Darmowa dostawa od 250,00 zł
Dodaj produkty, które lubisz i chcesz kupić później.

Dbaj o buty zimą

2017-12-06
Dbaj o buty zimą

Zima to okrutny okres, którego nasze buty wprost nienawidzą.

Sól drogowa, błoto i wielka wilgoć... Co zrobić aby cieszyć się swoimi ulubionymi parami na dłużej? 

Poniżej kilka propozycji jak dbać o swoje ukochane buty. 



Po pierwsze - IMPREGNACJA

Rozwiejmy najpierw mit, iż należy zawsze impregnować obuwie przed pierwszym założeniem. Buty przed impregnacją muszą być po prostu czyste i suche. A zabieg ten należy powtarzać kilka razy w sezonie.

Mitem jest również fakt, że produkty do impregnacji powodują wodoodporność buta. Jest to nie prawda. Do czego więc właściwie służą te produkty? 

Produkt impregnujący służy do  zabezpieczenia samego obuwia, tak by materiał z jakiego są wykonane szybko nie niszczał. Dobrze zaimpregnowany but posiada na swojej powłoce drobne, nie wsiąknięte kropelki.  

Buty przed impregnacją należy osuszyć w temperaturze pokojowej oraz dobrze oczyścić. 

Buty mokre to nie tylko takie, w których bawiłaś się w kałuży :) Nie zapominaj o tym, że przez cały dzień stopy się pocą, a nasze obuwie wszystko chłonie. 

Na rynku jest mnóstwo dostępnych impregnatów do każdego rodzaju materiałów. Sama możesz zadecydować, który wydaje Ci się najlepszy. Osobiście wolę te w płynnej postaci niż te w spray'u.  



Po drugie – CZYSZCZENIE

Każdy rodzaj tkaniny i skóry toleruje inne środki chemiczne i dla każdej z nich istnieje tak naprawdę inna technika mycia i przechowywania
Skóra naturalna
Skóra naturalna nie lubi mocnej chemii. Wszelkie zabrudzenia należy przemywać czystą wodą lub łagodnym środkiem np. mydłem do rąk. Skóra od nadmiaru wilgoci robi się sztywna i pęka.
Po przemyciu skóry zadbaj o jego pielęgnację. Dobra pasta to podstawa. Wszelkie zagięcia masuj dokładnie szczotką lub miękką ściereczką.
Najlepsze są takie z naturalnymi woskami.
Dodatkowo- jeśli baardzo kochasz swoje skórzane buty możesz zainwestować w inne środki. Są to m.in. cleaner do skór, renowator, krem do skór z pigmentem. Znajdziesz tego wiele.
Przechowywanie:

Owiń obuwie w bezbarwny pergamin oraz włóż do pudełka. Włóż do środka saszetkę żelu krzemionkowego- to te małe, niepozorne saszetki dołączone do większości par. Wyrzuciłaś? Nie szkodzi, w sklepach internetowych możesz już je dostać za kilka złotych.


Zamsz i nubuk

Zamsz i nubuk potrzebuje specjalistycznej pielęgnacji. Nie znosi wilgoci, dlatego ważne jest zaimpregnowanie go od samego początku i cyklicznie powtarzanie tego zabiegu.
Zamsz powinno się czyścić na sucho, w internecie istnieje mnóstwo porad jakie produkty są do tego najlepsze. Ja preferuje zwykłe, szare mydło i delikatnie przecieram suchą ściereczką do sucha. Większe zabrudzenia dodatkowo ściągam specjalistyczną szczoteczką z miękkim włosiem.
Jeżeli metoda na sucho nie zdaje egzaminu, trzeba użyć metody na mokro. Oczywiście nie wkładamy ich do pralki :)
Wystarczy delikatnie zwilżona wodą i preparatem do zamszu szczoteczka lub gąbka. Myjemy obuwie okrężnymi ruchami. Osuszamy je w temperaturze pokojowej, z daleka od bezpośrednich źródeł ciepła.
Po osuszeniu pamiętaj o wyczesaniu materiału, zamsz i nubuk posiada mikro włosie o które trzeba zadbać.
Po takim zabiegu Twoje ulubione buty zachowają piękny wygląd na dłużej.

Przechowywanie:

Zamsz jest wyjątkowo czuły na otarcia. Włóż je do pudełka owijając bezbarwnym pergaminem. Zamsz i nubuk chłoną wilgoć dlatego do opakowania należy wsypać produkt, dzięki któremu wilgoć będzie pochłaniana.
Z domowych sposobów polecam wsypanie do skarpetki rajstopowej sody oczyszczonej. Soda doskonale wchłania wilgoć.
Drugim sposobem jest wsypanie do pudełka silikonowego żwirku dla...kota :) Jest to świetny sposób na pozbycie się wilgoci oraz przykrego zapachu.



Skóry lakierowane

Jest to skóra o wysokim połysku, gładka.
Jest wyjątkowo szczelna. Lakier jest sztywnym tworzywem, nie jest tak elastyczna jak inne skóry, lecz mimo to jest bardzo wytrzymała. Najczęstszym uszkodzeniem to pęknięcia górnej warstwy.
Do czyszczenia nie są potrzebne żadne preparaty, wręcz używanie np. past z woskami może im zaszkodzić.
Najlepiej używać wilgotnej ściereczki nasączoną wyłącznie wodą. Pamiętajcie, że obce barwniki tj. atrament długopisu, barwnik innej skóry, jeżeli nie są świeże- są nie do usunięcia :(

Przechowywanie:

Skóra lakierowana jest czuła na kontakt z innymi tworzywami i z czasem staje się lepka. Nie wkładaj butów do torebek foliowych oraz unikaj ocierania się butów o siebie. Zagniecenia na lakierze są bardzo widoczne i zostają już na stałe.
Najlepszym rozwiązaniem oprócz pudełek są woreczki bawełniane – oczywiście bezbarwne.

Skóra ekologiczna

Skóry syntetyczne nie posiadają naturalnych porów, przez które przenika wilgoć, lecz dla łatwiejszej pielęgnacji zalecam impregnację takiego obuwia. Dzięki temu łatwiej jest się pozbyć zanieczyszczeń.
Eko-skóra potrzebuje specjalnych środków do materiałów syntetycznych- nie używaj środków do skór naturalnych. Zwykła ściereczka z mikrofibry plus dodatkowy preparat to niezbędnik.

Przechowywanie:


Obuwie wykonane ze skóry ekologicznej należy przechowywać identycznie jak obuwie z naturalnej skóry- jak widziałaś nie jest to trudne :)


Dbajcie o swoje buty, zima bywa bezlitosna :)

Trzymajcie się ciepło, 

Royalfashion.pl

pixel